با افزایش سرعت رقابت اپل، سلطه گوگل و فیس بوک در صنعت تبلیغات در حال به پایان رسیدن است.

با افزایش سرعت رقابت اپل، سلطه گوگل و فیس بوک در صنعت تبلیغات در حال به پایان رسیدن است.
در سال ۲۰۱۴ ، گوگل و فیسبوک حدود نیمی از بازار تبلیغات دیجیتال گوگل را در اختیار خود قرار دادند، موضوعی که باعث افزایش رقابت شد.

با توجه به گزارش Ars Technica    به نقل از مؤسسه‌ی تحقیقاتی   Insider Intelligence، متا و آلفابت در حوزه بازار دیجیتال سلطه خود را از دست داده اند در حالی که این دو شرکت سال ها حرف اول را در این حوزه می زدند.

 اما بررسی‌ها نشان می‌دهد رقبای متا و آلفابت نظیر آمازون، تیک تاک، مایکروسافت و اپل بسیار بهتر از قبل عمل کرده‌اند و بخشی از سهم بازار متا و آلفابت را به خود اختصاص داده‌اند.

این اولین بار از سال ۲۰۱۴ تا به حال است که آلفابت و متا بخش بزرگی از سهم بازار تبلیغات دیجیتال آمریکا را در دست ندارند. آمار ها نشان می دهند ۲.۵ درصد افت این سهم در آمریکا بوده که سهم بازار تبلبغات دیجیتال متا و آلفابت را به ۴۸.۴ درصد کاهش داده است.

سهم بازار متا و آلفابت برای پنجمین سال متوالی کاهش یافته این در حالی است که دو شرکت در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۴.۷ درصد از این سهم را در اختیار داشتند.پیش بینی ها نشان می دهند این دو شرکت تا سال ۲۰۲۴ به ۴۳.۹ درصد سهم بازار خواهند رسید و این دقیقا همان افت در بازار می باشد.

مدیر بخش تبلیغات گوگل می‌گوید افزایش رقابت از سوی شرکت‌هایی مثل اپل و آمازون و تیک تاک نشان می‌دهد بازار تبلیغات «به‌شدت پویا» است. در سال‌های اخیر همزمان با رشد رقبا، نهادهای رگولاتوری آمریکا و اروپا تحقیقات متعددی علیه کسب‌و‌کار تبلیغاتی گوگل و رفتارهای انحصارگرایانه‌ی آن به راه انداخته‌اند.

متا، مالک فیسبوک و اینستاگرام، چند هفته پیش به‌دلیل اولویت‌دهی غیرقانونی به سرویس تبلیغاتی خودش و رفتار ضدرقابتی، توسط اتحادیه‌ی اروپا بازخواست شد. مطابق‌ آمار، ارزش بازار تبلیغات دیجیتال به ۳۰۰ میلیارد دلار می‌رسد و شرکت‌های مختلف صنعت فناوری در تلا‌ش‌اند بخشی از این بازار را به خود اختصاص دهند.

اپل و آمازون در سال‌های اخیر تیم تبلیغاتی خود را بزرگ‌تر کرده‌اند. نتفلیکس چند ماه پیش گفت در همکاری با مایکروسافت، پلن اشتراکی جدیدی بر پایه‌ی تبلیغات به سرویسش اضافه می‌کند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، افت درآمدهای تبلیغاتی این شرکت را به قابلیت‌های حریم خصوصی اپل نسبت داده است. اپل از طریق قابلیت‌های جدیدی در آیفون، جلوی تبلیغات هدفمند را می‌گیرد. زاکربرگ همچنین گفته که رشد سرویس‌های جدیدی مثل تیک تاک باعث شده است صنعت تبلیغات بازیگران متنوع‌تری داشته باشد.

ورود جدی آمازون به حوزه‌ی تبلیغات ضربه‌ی بزرگی به جایگاه متا و آلفابت زده است. شرکت بنیان‌گذاری‌شده توسط جف بیزوس، در سال ۲۰۱۵ حضور در بازار تبلیغات را جدی‌تر کرد و از آن زمان تاکنون توانسته است درآمد تبلیغاتی خود را از یک میلیارد دلار به ۳۸ میلیارد دلار برساند.

در کنار آمازون، اپل نیز توجه بیشتری به تبلیغات نشان داده است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ موفق شد ۲٫۲ میلیارد دلار درآمد تبلیغاتی کسب کند. درآمد تبلیغاتی اپل از آن زمان تاکنون به هفت میلیارد دلار رسیده است. اپل صرفا ۱٫۲ درصد از بازار جهانی تبلیغات را در اختیار دارد، اما همین حالا سهمش بزرگ‌تر از ترکیب اسنپ‌چت و پینترست است. تحلیلگران می‌گویند احتمالا درآمد تبلیغاتی اپل تا سال ۲۰۲۶ به ۳۰ میلیارد دلار می‌رسد.

به‌نظر می‌رسد قابلیت‌های حریم خصوصی اپل بیشتر از آنکه روی گوگل اثر بگذارند، متا را تحت تأثیر قرار داده‌اند. گوگل همچنان از طریق موتور جست‌و‌جویش درآمد تبلیغاتی هنگفتی به جیب می‌زند. اپل رقیب گوگل مپ را توسعه داده است و احتمالا در آینده موتور جست‌و‌جوی اختصاصی نیز برای رقابت با گوگل می‌سازد.

..

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید