آیفون 14 به تعطیلی تعمیرات غیر اصولی دیجیتال اپل ادامه می دهد

آیفون 14 به تعطیلی تعمیرات غیر اصولی دیجیتال اپل ادامه می دهد
از زمان عرضه آیفون XS ، اپل به منظور جلوگیری از انجام تعمیرات غیرمجاز توسط کاربران، اقدام به نصب قفل های نرم افزاری روی هر یک از تلفن های خود کرده است. بنابراین، هر زمان که از آیفون خود استفاده می‌کنید، دستگاه شماره سریال منحصربه‌فرد هر جزء داخلی را ....

از زمان عرضه آیفون XS ، اپل به منظور جلوگیری از انجام تعمیرات غیرمجاز توسط کاربران، اقدام به نصب قفل های نرم افزاری روی هر یک از تلفن های خود کرده است. بنابراین، هر زمان که از آیفون خود استفاده می‌کنید، دستگاه شماره سریال منحصربه‌فرد هر جزء داخلی را می‌خواند تا مشخص کند که آیا آن قطعه به طور رسمی مجاز است داخل تلفن شما باشد یا خیر. اگر اینطور نیست، یک اعلان دریافتی برخی از عملکردها را از بین خواهد برد. با این طراحی، هیچ کس نمی تواند این قفل های نرم افزاری را به جز اپل و نمایندگان مجاز آنها حذف کند.

فرآیند انگشت نگاری هر مؤلفه "سریال سازی" نامیده می شود و جفت شدن یک قطعه سریال شده با یک دستگاه را امکان پذیر می کند و ما در موبی ژ آن را " جفت شدن قطعات " می نامیم .

 اپل به روند دلسرد کننده سریال سازی تعداد روزافزون قطعات در دستگاه های خود ادامه داده است. به طور طبیعی، ما کنجکاو بودیم که ببینیم آیا آیفون 14 که چنین پیشرفت‌هایی را در سایر بخش‌های فرآیند تعمیر ایجاد کرده است، توسط برنامه جفت‌سازی قطعات اپل  محدود شده است یا خیر.

بله، به عنوان شرکتی که قطعات می فروشد، ما یک اسب در این مسابقه داریم - اما هرکسی که ابزاری دارد نیز همینطور است. وقتی وسایل شما خراب می شود، باید بتوانید آن را تعمیر کنید. جفت شدن قطعات، این انتخاب را تهدید می کند، زیرا تعمیر مستقل و خود به خود غیرممکن یا گران می شود.

 آیا اپل برنامه Independent Repair Provider ندارد؟ آیا الان قطعات را مستقیماً به مصرف کنندگان نمی فروشند؟! حق با شماست هم انجام می دهند و هم انجام داده اند.

 فروشگاه‌های مستقل تحت برنامه اپل نمی‌توانند کاری را که از زمان شروع تعمیرات تلفن همراه انجام می‌دهند انجام دهند - قطعات گوشی‌های قدیمی را بگیرند، آنها را ذخیره کنند و در تلفن‌های جدید قرار دهند. در عوض، برای حفظ تمام ویژگی‌هایی که مشتریانشان انتظار دارند و هیچ هشدار ترسناکی ارائه نمی‌کنند، باید قطعات را مستقیماً از اپل بخرند و قیمت کامل قطعه جدید را بپردازند. ( اگر مشتری قطعه قدیمی خود را تسلیم کند، فروشگاه می‌تواند تخفیف کوچکی برای ارسال آن دریافت کند )

شما نمی توانید یک باتری آیفون تایید شده توسط اپل را برای هدیه در جشن کریسمس بخرید و انتظار داشته باشید که بتوانید آنها را در تلفن های خانواده خود قرار دهید، مگر اینکه از قبل شماره سریال آنها را از اپل بخواهید.

به همین دلیل است که ما به طور دقیق مراقب این هستیم که کدام بخش‌ها را می‌توان و نمی‌توان بین مدل‌های آیفون تعویض کرد.

این بهترین استراتژی اپل برای نگه داشتن تعمیر پشت قفل و کلید خود است و ما هر روز قطعات بیشتری را پیدا می کنیم که قابل تعویض نیستند.

 اکثر اجزای داخل آیفون دارای یک شناسه منحصر به فرد هستند، بنابراین به عنوان مثال دو دوربین جلوی آیفون 14 از هر نظر یکسان خواهند بود به جز اثر انگشت دیجیتالشان. سیستم روی تراشه (SoC)، که مغز دستگاه است، این شناسه منحصر به فرد را در قسمت قفل شده و رمزگذاری شده حافظه خود ذخیره می کند که فقط توسط نرم افزار سرویس اپل قابل دسترسی است.

در نتیجه، سیستم می‌داند که شما دوربین جلو را تعویض می‌کنید، زیرا اثر انگشت دیجیتال تغییر می‌کند. بنابراین اکنون باید اثر انگشت دیجیتال جدید را با SoC Logic Board خود "جفت" کنید، به همین دلیل است که در مرحله آخر برنامه Self Service Repair باید برای "شروع پیکربندی سیستم" تماس بگیرید. 

«پیکربندی سیستم» تعبیری است برای یک نرم‌افزار اپل که مجموعه‌ای از کلیدهای رمزگشایی را به SoC می‌فرستد تا بتواند اثر انگشت دیجیتال ذخیره‌شده مؤلفه را بازنویسی کند.

همچنین شایان ذکر است که دستگاه های آیفون 14 و 14 پرو از نظر ساختاری بسیار متفاوت هستند. در حالی که از نظر اندازه و ظاهر مشابه هستند. این تلفن‌ها همچنین از بردهای منطقی متفاوتی استفاده می‌کنند که مدل پایه 14 از آخرین نسل A15 SoC استفاده می‌کند و مدل‌های Pro دارای آخرین SoC A16 اپل است.

ما تصمیم گرفتیم که گوشی ها را از نظر سازگاری بایکدیگر مقایسه نکنیم، زیرا آنها برای تمام طراحی های خود اهدافی کاملاً متفاوتی دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، تمام تست‌های تعویض قطعات زیر بین دستگاه‌های هم‌مدل، یعنی دوربین آیفون 14 پرو که در داخل یک آیفون 14 پرو دیگر قرار داده شده است، انجام شد.

صفحه نمایش

 کاربردی: صفحه‌نمایش‌ها قابل تعویض هستند اما با صدای واقعی و روشنایی خودکار غیرفعال شده و هشدار «قطعات اصلی» وجود دارد.

باتری

عملکردی: باتری ها قابل تعویض هستند اما وضعیت سلامت باتری و آمار غیرفعال شده است و یک هشدار "قطعات اصلی" وجود دارد.

شیشه پشتی + سیم پیچ شارژ بی سیم

عملکردی: تاکنون هیچ گونه عوارض جانبی گزارش نشده است.

NFC تست نشده

دوربین های جلو

 : FaceID دیگر کاربردی نیست و دوربین سلفی غیرفعال است.

 

دوربین های اصلی

 کاربردی: این مؤلفه همانطور که در نظر گرفته شده به کار خود ادامه می دهد، اما با یک هشدار «قطعات اصلی» که روی صفحه نمایش در هر بوت ظاهر می شود.

بلندگوها

عملکردی: تاکنون هیچ گونه عوارض جانبی گزارش نشده است.

موتور تاپتیک

عملکردی: تاکنون هیچ گونه عوارض جانبی گزارش نشده است.

این گامی در جهت درست است. طراحی ماژولار تعمیرات سریع‌تر، ارزان‌تر و سودآورتر را تسهیل می‌کند، چه در مرکز خدمات اپل در نزدیکی شما باشد و چه در جاهای دیگر.

در مورد جفت شدن قطعات، دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید به توانایی خود برای مبادله آزادانه اجزا در دستگاه خود اهمیت دهید، بدون اینکه مجبور باشید صفحه نمایشی را تحمل کنید که به طور خودکار روشنایی را تنظیم نمی کند. 

استیو جابز نمی‌خواست مردم بتوانند به داخل دستگاه‌هایش وارد شوند و می‌گفت که آنها فقط «چیزها را خراب می‌کنند» . وقتی از این لنز به موضوع نگاه کنید، به راحتی می توان فهمید که چگونه اپل ممکن است سریال سازی و محدودیت در تعمیر را توجیه کند.

دلیل تمامی این فعالیت ها این است که گوشی را در دست بگیریم که بدون نقص و با بهترین عملکرد درحال ارائه خدمات به ما باشد.

 

 

..

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید