رجیستر آیفون ۱۴ و ۱۵

سایه بلاتکلیفی بر سر آیفون ۱۴ و ۱۵

یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر باعث ایجاد چالش در بازار موبایل شده و مصرف‌کنندگان این حوزه را با مشکلاتی روبه‌رو کرده بحث رجیستری شدن برخی از تلفن‎های همراه است.ماجرا به تابستان ۱۳۹۹ و موضوع ممنوعیت واردات گوشی‌های بالاتر از ۳۰۰ یورو بود باز می‎گردد.

این راه‎حل با هدف جلوگیری از قاچاق گوشی و کوتاه کردن دست دلالان از بازار موبایل کشور اجرا شد. این در حالی است که در سال‌ گذشته، شاهد اعمال محدودیت‌هایی برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار بودیم. این تصمیم تا کنون فقط سری آیفون ۱۴ و ۱۵ را تحت تاثیر قرار داده است ایت در حالی است که گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار سایر برند‌ها همچنان به صورت قانونی وارد بازار کشور و رجیستر می‌شوند!

اجرای این طرح موج گسترده‎ای از انتقادات را به دنبال داشت و چالش‎های جبران ناپذیری را در بازار موبایل و برای علاقه‎مندان به اپل به وجود آورد.

افزایش سرسام‎آور قیمت سری آیفون ۱۲ و ۱۳، افزایش نمونه‎های ریپک شده و هزینه‎های گزاف برای دور زدن رجیستری از جمله مشکلاتی است که مصرف‎کنندگان در این روزها با آن دست و پنجه نرم می‎کنند و گلایه‎ها نیز در این خصوص راه به جایی نبرده است.

این در حالی است که با وجود این چالش‎ها هنوز عده‎ای معتقدند که طرح رجیستری دارای پیامدهای مثبت بسیاری برای بازار موبایل بوده است.

محمدرضا عالیان، دبیر کنگره زیست بوم موبایل ایران در گفت‎وگو با گسترش‎نیوز درباره موج انتقادها علیه طرح رجیستری دولت برای بازار موبایل گفت:

    این طرح در حوزه بازار تلفن همراه، تاثیرات مثبتی برجای گذاشته و موفقیت‎های خوبی نیز کسب کرده است. علت و منطق برخی از نقدها به این طرح خوب را درک نمی‌کنم و متر و معیار حملات اخیر به درستی مشخص نیست. طرح رجیستری از چند جهت طرح موفقی محسوب می‎شود؛ این طرح به اقتصاد دیجیتال کشور کمک شایانی کرده است. طرح رجیستری، درآمدهای قابل توجهی را نصیب دولت کرده و وزارت ارتباطات از گذر این درآمدها، به پروژه‎های دیگر حوزه فناوری پرداخته است. این طرح در بحث کنترل قاچاق بسیار موفق عمل کرده و حالا شرایط مثل سابق نیست. در گذشته، حدود ۹۰ درصد کالاها به صورت قاچاق وارد کشور می‎شد و وضع بسیار بدی بر بازار موبایل ما حاکم بود. پس از اجرای طرح رجیستری، ورق برگشت و شاهد وقوع شرایط دیگری بودیم. درحال حاضر، ۸۰ تا ۹۰ درصد کالاها به صورت قانونی وارد کشور می‎شوند و ضابطه‎مندی خوبی در این بخش شکل گرفته است. این موارد تنها بخشی از تاثیرات مثبت و بی سابقه طرح رجیستری بر واردات تلفن‎های همراه و به طور کلی بازار موبایل است. من دلیل انتقادها به این طرح را متوجه نمی‎شوم و امیدوارم دوستان ادله خود در این قسمت را به روشنی توضیح داده و شفاف‎سازی کنند. البته من منکر برخی تصمیمات نادرست در مسیر اجرای طرح رجیستری نیستم. به عنوان مثال، ممنوعیت‎های به کار برده شده در برخی مدل‎های گوشی نظیر آیفون ۱۴ و ۱۵، یکی از این قبیل تصمیم‎گیری‎های غلط به شمار می‎روند. مسلما سیاست‎گذاری‎های این چنینی باید تغییر پیدا کند و موانع موجود برای به ثمر نشستن این طرح مهم برطرف شود. دوستان حاضر در مجلس به جای نقد و گله‎مندی، بهتر است به دنبال یافتن راه‎حلی برای کمبودهای موجود باشند و ایرادات اساسی این طرح را پیدا کنند. زیر سوال بردن بنیادین این طرح، عمل اشتباهی است و باید نگاه منطقی و صحیح‎تری به موضوع داشته باشیم.

مخالفان چه می‎گویند؟!

هنوز تکلیف رجیستری شدن و یا نشدن برخی از تلفن‎های همراه مشخص نشده و علاقه‎مندان به آیفون چشم به راه مشخص شدن وضعیت رجیستری هستند و همین مسئله گلایه مصرف‎کنندگان را به دنبال دارد.

این در حالی است که بسیاری از مسئولان در این حوزه موافق اجرای این طرح نبودند. به گفته آنها موبایل وسیله زندگی مردم است، هرگونه محدودیت ممکن است مشکلاتی برای مردم ایجاد کند.

با وجود نارضایتی‎های بسیار زیاد در خصوص اجرای این طرح ما همچنان شاهد رجیستر نشدن آیفون ۱۴ و ۱۵ هستیم و این در حالی است که برخی‎ها با تمام قوا از اجرای این طرح حمایت می‎کنند. حال باید منتظر ماند و دید که پایان این ماجرا چه می‎شود؟

آیا مصرف‎کنندگان علاقه‎مند به آیفون به خواسته‎شان می‎رسند و یا تصمیم‎گیران بازهم حرف‎شان را به کرسی می‎نشانند؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *